Չորեքշաբթի, 26 օգոստոսի, 2020 թ., 23:35
ԲՀԿ-ական պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «Մի՛ տարածեք էդ տեսանյութը
Ազերի տականքները հերթական անգամ անբարո տեքստ են գրել ու, բնականաբար, մահվան սպառնալիքով ստիպել, որ սպա Գուրգեն Ալավերդյանը կարդա: Ապրիլյանի ժամանակ, երբ եվրոպական կառույցներին էինք ներկայացնում փաստական տվյալներ եւ լուսանկարներ խոշտանգված ու սպանված մեր զինվորների, ես տեսել եմ, թե էդ երկոտանի կենդանիները ինչ անմարդկային վայրագությունների են ընդունակ: ԻԳԻԼ-ը կնախանձեր ազերի տականքների զազրելի ոճրագործություններին:
Որևէ մեկը կասկածո՞ւմ է, որ հայկական կողմի գերության մեջ հայտնված բոլոր ազերիները կարտասանեին այն տեքստը, ինչը իրենց կպարտադրվեր ու Ալիևին էլ կհայտարարեին երկոտանի ոչխար: Բայց որևէ գերու դեպքում մենք նման բան չենք արել ու վստահ եմ, երբևէ չենք անելու:
Մինսկի խմբի համանախագահները պիտի արձագանքեն սարսափելի այդ նվաստացմանը:
Ուղղակի պարտավոր են արձագանքել, եթե չեն ուզում հավելյալ լարվածություն: Ադրբեջանը թքում է միջազգային իրավունքի վրա ու միջազգային հանրության լռությունը հասկանալի չի լինի:
Խնդրում եմ, մի՛ տարածեք էդ տականքների սարքած տեսանյութը:
Հարգենք ու խնայենք մեր սպային ու նրա ընտանիքը»: