«Ընդհանրապես չեք էլ հետաքրքրվո՞ւմ, որ ձեզ ապուշի տեղ են դնում». Վարդգես Գասպարի
![]() 269 Ուրբաթ, 28 օգոստոսի, 2020 թ., 04:20 Քաղաքացիական ակտիվիստ Վարդգես Գասպարին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «ԱԺ «Իմ քայլը» դաշինքի պատգամավորնե՛ր, ընդհանրապես չեք էլ հետաքրքրվո՞ւմ, որ ձեզ ապուշի տեղ են դնում... Նկատի ունեմ, որ պետական կառավարման օղակներում դեռ շարունակում են աշխատել նախկին ռեժիմի հրովարտակներով... Դուք էս 2 տարում որևէ վերահսկողական գործունեություն ունեցե՞լ եք... Իմ փոձով, 1-2 հարցով դիմել եմ, կատարել եք զուտ փոստատարի ֆունկցիա... Իմ դիմումը փոխանցել եք տվյալ մարմնին և իրա մի ապուշ «պատասխանը» փոստատարի պես փոխանցել ինձ... Կոնկրետության համար, օրինակ, Վաղարշակ Հակոբյանին գրել եմ հակառակ ԵԱՏՄ օրենսդրության ռուսաստանյան մատակարարները Հայաստանին ապրանք վաճառելիս պահանջում են ռեզիդենդ միջնորդ կազմակերպության ներգրավումը... ԱԺ պատգամավորն ինձ փոխանցում է ՊԵԿ-ի մի չինովնիկի ուղարկած օրենսդրությունը... ԱԺ պատգամավորնե՛ր, կարո՞ղ ա հասկանալու հետ կապված խնդիրներ ունեք...»: |