«Զորի Բալայանի դպրոցն է՝ ստորաքարշություն». Ռուբեն Մեհրաբյան
Հինգշաբթի, 03 սեպտեմբերի, 2020 թ., 22:40
Ռուսական «РБК» հեռուսաընկերությանը տված հարցազրույցում Ռոբերտ Քոչարյանը մտահոգություն էր հայտնել, թե հայ-ռուսական բարեկամությունը քայքայման է ենթարկվում: Քոչարյանը հայտնել է, որ «Ռուսաստանը պետք է սկսի տիրապետել փափուկ ուժի կիրառման մեխանիզմներին»:
Թեմայի առնչությամբ «Հանուն Հանրապետության» քաղաքական նախաձեռնության անդամ, քաղաքական փորձագետ Ռուբեն Մեհրաբյանն այսօր «Ֆակտոր TV»-ի եթերում ասել է. «Դա Զորի Բալայանի դպրոցն է՝ ռուսներին սովորեցնել, թե ինչ է պետք անել իրենց շահերից ելնելով։ Դա ուղղակի շատ մեծ ինտելեկտի մասին չի խոսում։ Դա ստորաքարշություն է, որը կարելի է պատկերացնել, դա զազրելի է արժանապատվության տեսակետից։ Ես այդ խոսակցությունը նայեցի՝ հարցազրույց կոչվածը։ Հայ-ռուսական հարաբերությունների առումով ռուս լրագրողը շատ ավելի արժանապատիվ էր, քան՝ նրա զրուցակիցը։ Դա խայտառակություն է Հայաստանի Հանրապետության և նրա ժողովրդի համար, որ նա 10 տարի կառավարել է ՀՀ-ն»։