«Եկեղեցու պատերի տակ զբոսաշրջիկներին բռնաբարողն ու կողոպտողը կարող է դառնալ պատգամավոր». Հ. Հովհաննիսյան
![]() 276 Շաբաթ, 19 սեպտեմբերի, 2020 թ., 14:05 Քաղաքագետների միության նախագահ Հմայակ Հովհաննիսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Միայն «գիժը» կհամաձայնի վարչապետ աշխատել մի երկրում, որտեղ եկեղեցու պատերի տակ զբոսաշրջիկներին բռնաբարողն ու կողոպտողը կարող է դառնալ ԱԺ պատգամավոր, Օլիմպիական կոմիտեի նախագահ, երկրի Անվտանգության խորհրդի անդամ, կուսակցության նախագահ, ընդդիմության առաջնորդ, ԱԺ-ում թվաքանակով երկրորդ պատգամավորական խմբակցության առաջնորդ: Մեր «գիժ» վարչապետին հեռացնելու համար անհրաժեշտ են սահմանադրական փոփոխություններ, որոնք պետք է ազգային ավանդույթների շարքին դասեն կանանց խմբակային բռնաբարության ենթարկելու իրավունքը: ԲՀԿ ավանդապաշտ օրենսդիրների տեսակետից՝ այդ «սահմանադրական իրավուքը» կասկածի տակ դնողները պետք է մեղադրվեն արվամոլության ու սորոսականության մեջ և մեկուսացվեն Սովետաշենի գժանոցում»: |