Գագիկ Ծառուկյանը տուժող է ճանաչվել բռնաբարությանը վերաբերող քրեական գործով
![]() 601 Շաբաթ, 19 սեպտեմբերի, 2020 թ., 21:35 ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանին բռնաբարության մեջ մեղադրող քրեական գործի նյութերի հանրայնացման փաստով հարուցվել է քրեական գործ։ Գագիկ Ծառուկյանը ճանաչվել է գործով տուժող։ Տեղեկությունը Sputnik Արմենիային է հայտնել Ծառուկյանի փաստաբան Էմին Խաչատրյանը։ «Կոպիտ ասած, կամ գուցե մեղմ ասած՝ պետությունն ընդունել է այն հանգամանքը, որ պարոն Ծառուկյանի նկատմամբ ոտնձգություն է եղել, այսինքն՝ նրա վերաբերյալ տվյալներն ապօրինի հայտնվել են համացանցում։ Այս պահին Գագիկ Ծառուկյանն այս գործով տուժող է ճանաչված»,– ասել է փաստաբանը։ Էմին Խաչատրյանը հիշեցրել է, որ քրեական գործը հարուցվել է ՀՀ գլխավոր դատախազին ներկայացրած իրենց հաղորդման հիման վրա։ Գագիկ Ծառուկյանի անվան հետ կապվող 40-ամյա վաղեմությամբ խմբակային բռնաբարության դատական ակտի՝ սոցիալական կայքերում հրապարակման փաստով Ծառուկյանի փաստաբանական թիմը դիմել էր գլխավոր դատախազին՝ պահանջելով պարզել, թե ինչպես է անձնական գաղտնի տվյալներ պարունակող փաստաթուղթը հասանելի դարձել հանրությանը: Մանրամասները՝ սկզբնաղբյուրում: