«Նիկոլի համար միակ ելքն ինքնասպան լինելն է». Կ. Տեր-Նակալյան
![]() 186 Երեքշաբթի, 22 սեպտեմբերի, 2020 թ., 22:10 «Ադեկվադ» կուսակցության վարչության անդամ Կոնստանտին Տեր-Նակալյանը «Երևանն այսօր» լրատվականի եթերում անդրադարձել է Հայաստանի վերաբերյալ Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից վերջին շրջանում արվող հայտարարություններին: Նրա խոսքով՝ դրանց վերաբերյալ Հայաստանի գերատեսչությունների արձագանքներից ելնելով՝ կարելի է ենթադրել, որ «իշխանությունները լուրջ չեն վերաբերվում» տարածաշրջանում տեղի ունեցող իրադարձություններին և Հայաստանին սպառնացող վտանգներին. «Արտգործ նախարարն ասում է՝ չեմ մեկնաբանում Ալիևի հայտարարությունը, իշխանական թևի այլ ներկայացուցիչներ ոչ պակաս ցնդաբանություններ են ասում: Տպավորություն է, որ լուրջ չեն վերաբերվում: Լուրջ չեն վերաբերվում էն ժամանակ, երբ կա՛մ կլինիկական «իձիոտներ» են, կա՛մ գիտեն, որ ոչ մի բան չի լինելու»,- ասել է Տեր-Նակալյանը: Նրա խոսքով՝ ՀՀ վարչապետն իր ղեկավարման ժամանակահատվածում «շատ սխալներ է գործել». «Այո՛, Փաշինյանը պիտի պատժվի: Նրա համար միակ լուծումն ու ելքն ինքնասպան լինելն ա: Փաշինյանը պետք է ինքնասպան լինի, որ գոնե ինչ-որ չափով այդ պատասխանատվության բեռն իր հետ տանի»,- ասել է նա: Մանրամասները՝ տեսանյութում: |