«Ծառուկյանն իր աշխատողների գումարը չէր տալիս, ինչպե՞ս է ասում՝ պետությունն ամեն ընտանիքի 1000 դոլար փող տա»․ Հ. Հակոբյան
![]() 140 Չորեքշաբթի, 23 սեպտեմբերի, 2020 թ., 22:40 ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի աներորդի Հրաչյա Հակոբյանը «Ֆակտոր»-ի եթերում անդրադարձել է ԲՀԿ ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանի քննադատություններին՝ ուղղված կորոնավիրուսի համաճարակի դեմ պայքարում իշխանության վարած քաղաքանությանը: Ծառուկյանը բազմիցս հայտարարել է, որ պանդեմիայի ժամանակահատվածում պետբյուջեից պիտի գումարներ հատկացվեն բոլոր ընտանիքներին: «Գագիկ Ծառուկյանն իր աշխատակիցների աշխատավարձը չէր տալիս, ասում էր՝ պետությունը թող գա իմ աշխատակիցների աշխատավարձը տա, հիմա ինչպե՞ս կարող է այդ մարդը, որ իր աշխատակիցների աշխատավարձը չէր տալիս, ասի՝ պետությունը թող 1000 դոլար տա ամեն ընտանիքի»,- ասել է Հրաչյա Հակոբյանը: Մանրամասները՝ տեսանյութում: |