«Ադրբեջանի զորակոչի իրական պատկերը». Ալեն Ղուլյան
![]() 248 Ուրբաթ, 25 սեպտեմբերի, 2020 թ., 01:05 Փորձագետ Ալեն Ղուլյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Ադրբեջանի զորահավաքի և զորակոչի պետական ծառայության կողմից կազմակերպված հատուկ հավաքների ռեալ պատկերը։ Պահեստազորի զինծառայող Մահմեդ Էլգիզ օղլու Մեմեդլի (1996թ.)։ Ինչպես տեսնում եք, նրա աջ ձեռքի մեկ մատն ամպուտացված է։ Սոցցանցերի հրապարակումներից պարզ է դառնում, որ երևացող հաշմանդամություն ունեցող անձանցից բացի հավաքների են կանչում նաև հոգեկան և մտավոր հաշմանդամություն ունեցող անձանց։ Բավական մեծ թվով պահեստազորայիններ են հավաքել նաև թալիշաբնակ, լեզգիաբնակ և ավարաբնակ շրջաններից։ Ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչների ներգրավման մասով սոցցանցերում և լրատվակայքերում նաև ակտիվ քարոզչություն է իրականացվում (զինկոմիսարիատների մոտ պարեր, ավտոբուսներում երգեր, նրանց կողմից արված ռազմատենչ հայտարարություններ, վրեժի և պատերազմի կոչեր և այլն)»։ |