«Մի հատ հիստերիկ լայվն ինչ է, որ ափսոսում է». Արփինե Հովհաննիսյան
![]() 152 Ուրբաթ, 25 սեպտեմբերի, 2020 թ., 11:45 ԱԺ նախկին փոխնախագահ, արդարադատության նախկին նախարար Արփինե Հովհաննիսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «Իլհամ Ալիևը երեկ խայտառակ ու լկտի ելույթ է ունեցել ՄԱԿ-ում Հայաստանի դեմ։ Գոնե մեկ անգամ, Փաշինյան Նիկոլն իրեն բնորոշ ոճով ունա՞կ է պատասխան հնչեցնել մեր իրական թշնամուն՝ Ադրբեջանի նախագահին։ Մի հատ հիստերիկ լայվն ինչ է, որ ափսոսում է։ Մնացականյանն էլի թող հուզվի կա՛մ հիասթափվի, կա՛մ էլի նման մի բան անի։ Հ. Գ. Էն զինվորների ֆոնին սելֆի անողներին ասեք՝ սկզբի համար Ալիևին պատասխան տվեք, հետո՝ գուցե սահմանին այլ բանի համար էլ օգտակար լինեք՝ ցուցամոլներ։ Հ. Գ. Ամբողջ կյանքում ու հատկապես իշխանափոխությունից հետո ադրբեջանական լրատվականներ ցիտողները, տարածողները հիմա նեղվել են ու ասում են՝ թե բա Ալիեևը վատն է, մեր մասին վատ ու սուտ բաներ է ասում։ Լո՞ւրջ։ Նոր հասկացա՞ք, որ ինքը կիրթ չի, կամ էլ եթե կիրթ է, դա օգտագործում է Ադրբեջանի շահերի համար, իսկ ինչո՞վ էիք զբաղված դուք։ Իսկ Հայաստանի շահն ու Նիկոլի շահը հաստատ նո՞ւյնն են»։ |