«Հիմա նա գործելու է «ամեն ինչ, կամ ոչինչ» տրամաբանությամբ». Գոռ Աբրահամյան
![]() 265 Շաբաթ, 03 հոկտեմբերի, 2020 թ., 06:10 ՀՀ գլխավոր դատախազի խորհրդական Գոռ Աբրահամյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Վճռորոշ օրեր են... Ալիևը հստակ հասկանում է՝ ինչ է իրեն սպասվում բացարձակ դիվանագիտական իզոլացման, Թուրքիայի՝ ըստ էության, դավաճանական պահվածքի և ամենակարևորը՝ հսկայական մարդկային կորուստներ տալու պարագայում ճակատում որևէ հաջողություն չունենալով պայմանավորված՝ ադրբեջանական հասարակությունում անկասելիորեն աճող հանրային դժգոհության պատճառով: Հիմա նա գործելու է «ամեն ինչ, կամ ոչինչ» տրամաբանությամբ՝ մինչև կրակը դադարեցնելու՝ իրեն ուղղված արդեն գործնական քայլերի կիրառումը գոնե սիմվոլիկ հաջողություն գրանցելու և դեմքը փրկելու համար: Անհրաժեշտ է դիմանալ մի քիչ էլ, բայց դիմանալ դանդաղորեն, համառորեն նոր դիրքեր ապահովելով, նոր բնագծեր քաշելով: Եվ անկասկած է, որ հաղթելու ենք: Երիցս փառք ձեզ, հաղթանակ ու նորագույն պատմություն կերտող տղերք, կենդանի լեգենդներ, փառք ձեզ, նահատակված հերոս ախպերներ»: |