«Ադրբեջանում խուճապային տրամադրությունները մեծանում են». թուրքագետ
Ուրբաթ, 02 հոկտեմբերի, 2020 թ., 19:55
Թուրքագետ Վարուժան Գեղամյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Ադրբեջանում խուճապային տրամադրությունները մեծանում են և աստիճանաբար դառնում են իշխանության համար անվերահսկելի։ Որոշ ջղաձգումներ են նկատվում նաև այդ երկրի ռազմաքաղաքական ղեկավարության շրջանում, ինչով էլ կարելի է պայմանավորել վերջին ժամերի քայլերը։
Հայկական ռազմական սահմանների անձեռնմխելիությունը հաջողությամբ պահպանելու համար մեզ՝ ռազմաճակատում չգտնվողներիս, անհրաժեշտ է միայն ինքներս չտրվել ադրբեջանական կողմից եկող ապատեղեկատվությանը, որ նպատակ ունի մեզ բարոյալքել, հուսահատեցնել և խուճապի մատնել։
Վստահ եմ, որ բոլորի զգոնության շնորհիվ դա չի ստացվելու։ Ուստի ևս մեկ անգամ հորդորում եմ բոլորին.
Արցախում խուճապ չկա, մեր բանակը վստահելի կերպով կատարում է գործը, ուստի թիկունքում պետք է հավատալ ԲԱՑԱՌԱՊԵՍ հայկական պետությունների տրամադրած լուրերին։
Ձեր բարեկամի, հարևանի, ընկերոջ ասածը չի կարող հիմնավոր լինել, քանի պետությունը չի հայտարարել դրա մասին։ Ավելին, պատերազմի պայմաններում ամեն ինչ չէ, որ պետք է հայտնել։ Ուստի զինվե՛ք համբերությամբ և թիկունք եղե՛ք տղերքին։
Վստա՛հ եղեք, որ Ադրբեջանը պիտի կործանվի, իսկ Հայաստանը դառնա նոր որակի երկիր՝ նաև ձեր կարգապահության շնորհիվ»։