«Սա Թուրքիային պատային դրության մեջ դնելու միջոց է». Գոռ Աբրահամյան
![]() 434 Հինգշաբթի, 22 հոկտեմբերի, 2020 թ., 23:25 ՀՀ գլխավոր դատախազի խորհրդական Գոռ Աբրահամյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «ՈԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահող 3 երկրներից 2-ը՝ Ֆրանսիան և Ռուսաստանը շատ թափանցիկ կերպով ձևակերպեցին Ադրբեջանի երկընտրանքը. կամ գնում ես բանակցությունների, կամ ռազմական անիմաստ գործողությունները նրա կողմից շարունակելու դեպքում գործընթացը մտնում է Արցախի Հանրապետության միջազգայնորեն ճանաչման փուլ՝ հենց արցախահայության էքզիստենցիալ իրավուքնների պաշտպանության կոնցեպցիայով: Վ. Պուտինը պատահական չհիշեցրեց Սումգայիթի և Մարաղայի սպանդի, թերևս՝ ենթատեքստով նաև «Կոլցո» օպերացիայի մասին՝ որպես կոնֆլիկտի պատճառ, ընդ որում ՝ հատուկ շեշտելով, որ վերջինս բնույթով միջպետական չէ և տարածքային չէ: Իսկ Ֆրանսիան այս պահանջը ձևակերպել է խորհրդարան Արցախի ճանաչման բանաձևի ներկայացման տեսքով: ԱՄՆ-ի դիրքորոշումն ավեի որոշակի կդառնա պետքարտուղար Պոմպեոյի հետ Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հանդիպումից հետո, թեև Վաշինգտոնից հնչող նախնական ուղերձները հայկական դիրքերից վատը չեն: |