«Ինչո՞ւ 1915 թ․ ժողովուրդը ենթարկվեց ցեղասպանության․ պատճառը մեկն էր․․․»․ կամավորական
![]() 313 Հինգշաբթի, 29 հոկտեմբերի, 2020 թ., 23:10 Հայկական միասնական տեղեկատվական կենտրոնում տեղի ունեցած ասուլիսին ներկա էր նաև ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի ուսանող Միքայել Միքայելյանը, ով արդեն մեկ ամիս է՝ կամավոր մեկնել է ռազմաճակատ՝ մասնակցելու մարտական գործողություններին։ «Մասնկացել եմ հարավային ուղղությամբ ընթացող մարտական գործողություններին։ Ճիշտ է, պատերազմը շատ դաժան է, բայց հայոց բանակը կարողանում է փայլուն հաղթանակներ տանել։ Ես զինվորագրվել եմ, որովհետև լինելով պատմաբան, գիտակցում եմ, թե ինչ է տեղի ունենում, ինչ ողբերգական ավարտ է լինում, երբ հայ ժողովուրդը դուրս չի գալիս թշնամու դեմ»,- ասաց նա։ «Ես ունեմ մեկ հարց՝ ինչո՞ւ 1915 թվականին ժողովուրդը ենթարկվեց ցեղասպանության։ Պատճառը մեկն էր՝ մենք չունեինք պետություն, չունեինք բանակ»,- իր հարցին պատասխանեց կամավորական Միքայել Միքայելյանը։ |