«Հայաստանի շահերի տեսակետից Բայդենի ընտրվելը դրական եմ գնահատում». Ռոբերտ Ղևոնդյան
Շաբաթ, 07 նոյեմբերի, 2020 թ., 18:45
Քաղաքագետ Ռոբերտ Ղևոնդյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Արդեն հաստատապես կարելի է շնորհավորել Ջո Բայդենին՝ ԱՄՆ նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ։ Ինչպես նշել էի՝ Միչիգանում հաղթանակը բեկումնային դարձավ։
Ըստ նախնական տվյալների՝ Բայդենը կստանա 306 ընտիչների աջակցություն՝ պահանջվող 270-ից ավելին։ Ընդ որում թվերը շատ մոտ են 2 նահանգներում՝ Վիսկոնսինում և Ջորջիայում, որոնք ընդհանուր ներկայացնում են 26 ընտրիչներ։ Այսինքն՝ այս նահանգներում վերահաշվարկի հետևանքով պարտվելու դեպքում նույնիսկ Բայդենը կունենա 280 ընտրիչի ձայն, ինչը լրիվ բավարար է ընդհանուր հաղթանակի համար։
Հայաստանի շահերի տեսակետից էլ Բայդենի ընտրվելը դրական եմ գնահատում 2 գլխավոր պատճառներով՝
1. ԱՄՆ-ում դեմոկրատ նախագահը առավել սերտ հարաբերությունների հնարավորություն է բացում ՀՀ ներկայիս իշխանությունների համար,
2. Թրամփի ադմինիստրացիայի հետ, ըստ իս, սպառվել էին ՀՀ-ԱՄՆ հարաբերությունների զարգացման հեռանկարները։
Գլոբալ առումով մեծ փոփոխություններ ես ևս չեմ սպասում, սակայն Հայաստանի համար աշխատանքի նոր հնարավորություններ և ուղիներ են բացվում, որոնք անհրաժեշտ է խնամքով օգտագործել»: