«Բոլոր երեք խոսակցությունները եղել են ԱՄՆ-ի հետ կապված որոշակի իրողությունների ֆոնին». Հակոբ Բադալյան
![]() 349 Երկուշաբթի, 09 նոյեմբերի, 2020 թ., 17:50 Քաղաքական մեկնաբան Հակոբ Բադալյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Էրդողանն ու Պուտինն այս ընթացքում խոսել են երեք անգամ: Անկասկած է, որ այդ խոսակցության շարժառիթներն ու թեմաները տարբեր են, բայց նկատելի է մի հատկանշական հանգամանք՝ բոլոր երեք խոսակցությունները եղել են ԱՄՆ հետ կապված որոշակի իրողությունների ֆոնին: Մասնավորապես, առաջինը՝ երբ ԱՄՆ առաջին անգամ փաստացի խոսեց Ադրբեջանի նախահարձակ լինելու և Թուրքիայի ներգրավված լինելու մասին: Երկրորդ խոսակցությունը եղավ, երբ ԱՄՆ նախաձեռնեց հրադադարի փորձ: Եվ հիմա երրորդը՝ երբ ԱՄՆ-ում հայտնի դարձավ նախագահի ընտրության արդյունքը, թերևս թե՛ Էրդողանի, թե՛ Պուտինի համար ոչ այնքան հաճելի արդյունքը: Հաշվի առնելով այն, որ Բայդենն Իրանի հետ կարգավորման գնացած Օբամայի վարչակազմում էր, ենթադրվում է, որ Թրամփի փոխարեն նրա նախագահությունը նախընտրելի արդյունք է Իրանի համար»: |