«Չպառակտվե՛ք. մենք իրավունք չունենք պարտվելու». Սոֆյա Հովսեփյան
![]() 268 Երեքշաբթի, 10 նոյեմբերի, 2020 թ., 16:05 ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Սոֆյա Հովսեփյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Խոսեցի՛ք ամեն ինչից, բայց չասեցիք ամենակարևորը՝ ինչո՞ւ... Դեռ սպասում եմ մարդկայնորեն այդ «ինչուի՞» պատասխանին և այդ պատասխանին սպասում է մի ողջ ժողովուրդ, որի հետ չի քննարկվել այդ «ինչուն»... Խոսե՛ք, քանի որ զինվորը դեռ սահմանին սպասում է հրամանի, խոսե՛ք, քանի որ լիքը հայեր պատրաստ են միանալ ու կռվել, սուտը համեղ չէ, անորոշությունն էլ՝ դառը: Պահանջ կա խոսեք ու պարզ ու ոչ կիսատ-պռատ: Երկրի նախագահը տեղյակ չէ որոշումից, չի՛ քննարկվել, երկրի խորհրդարանի 90% տեղյակ չէ, չի՛ քննարկվել, ժողովուրդը տեղյակ չէ, չի՛ քննարկվել, ապա ում հետ է քննարկվել այս հարցը, ինչպես մեզանից շուտ այդ մասին տեղյակ էին խոհանոցներում, բայց ոչ խորհրդարանը, նախագահն ու ամենակարևորը ժողովուրդը: Դեռ սպասում եմ հստակ առանց որևէ մեկին մեղադրելու այլ հստակ բացատրություն քայլերի ՀԱՋՈՐԴԱԿԱՆՈՒԹՅԱՄԲ... Խնդրանքս ժողովրդին՝ չպառակտվե՛ք. մենք իրավունք չունենք պարտվելու»: |