«Հրաժարական տուր, խաղաղ, արժանապատիվ հեռացի՛ր, պետությունը նախագահ ունի, Աժ». Նարինե Դիլբարյան
Երկուշաբթի, 16 նոյեմբերի, 2020 թ., 03:05
«Ժառանգություն» կուսակցության նախագահ Նարինե Դիլբարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «ՀՀ վարչապետը հերթական ապշեցուցիչ գրառումը կատարեց՝ տասնյակ տեսանյութեր դիտելու ժամանակ գտնելով, ռուսներին վստահած իր ստորագրած տխրահռչակ համաձայնության խմբագրումը Քարվաճառի և այլ մասերով, Ադրբերջանն ու Թուրքիան միացնող Մեղրու միջանցքի մասին լիովին հանգիստ, Հանրապետության հրապարակում տեղադրված և ապա հաջորդ օրը ապամոնտաժված հեռուստացույցի նույնքան տխրահռչակ տեսանյութերը, որոնք ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից իրավացիորեն որակվեցին իբրև հակաօրինական, վերստին ուշադիր դիտել է և որոշել է այդ «դեմքերի» միջոցով լուծել իր ընդդիմախոսների հարցերը. «Տղերք՝ դուք ճիշտ եք։ Սպասում եմ ձեզ Երևանում։ Վերջնականորեն լուծելու պատերի տակ վնգստացողների հարցերը։
Հպարտ եմ ձեզանով»: Այս մարդը խորհրդականններ չունի, ողջամտություն, ՀՀ օրենքների իմացություն այլևս չկա, նման ուղղակի բռնության կոչ ու սպառնալիք, ներքին թշնամանք հրահրող գրառում ինչպես կարելի կատարել: Մի՞թե սա պարտությամբ ավարտված պատերազմի ներքին շարունակությունն է, նոր «մարտի 1»-ի ուրվական է, իրոք լրջորեն հավատում է, որ իր դեմ մահափորձ է նյութվում և «առաջնագծի» ինչ-ինչ տղաներով հարց է լուծելու, մարտի մեկին Ռոբերտ Քոչարյանի ողջամտությունն էր մթագնել, հիմա էլ Փաշինյանի....Ողբամ զմեզ, մեկը չկա՝ ստիպի հանել այդ գրառումը....հրաժարական տուր, խաղաղ, արժանապատիվ հեռացի՛ր, պետությունը նախագահ ունի, Աժ, սահմանադրական քայլեր կան»: