«Մի փոքր անգամ չեմ կասկածում, թե ինչեր կանեն 17 կուսակցությունները, եթե մի «հրաշքով» գան իշխանության». Արթուր Սաքունց
![]() 275 Երկուշաբթի, 16 նոյեմբերի, 2020 թ., 04:00 Իրավապաշտպան Արթուր Սաքունցը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Այնուամենայնիվ, Մի փոքր անգամ չեմ կասկածում, թե ինչեր կանեն 17 կուսակցությունները, եթե մի «հրաշքով» գան իշխանության․․․ Նախկինում նրանց արածները ուղղակի թոթվանքներ կլինեն․․Չնայած նորից կրկնեմ, նախկինների իշխանության գալն ուղղակի բացառված է, օրինական ճանապարհով, նման բան չի կարող լինել։ Դրա համար պետք էր ինչպես քանիցս ենք պահանջել, քաղաքական գնահատական պետք է տրվեր, որն այդպես էլ չարվեց։ Բայց պետք է տրվի։ Միաժամանակ, այսօրվա իշխանությունը պետք է բացառիկ պատասխանատու լինի, գտնվի օրինականության շրջանակում, չտրվի սադրանքների, ․․ Պետական ինստիտուտները պետք է գործեն, դրա համար պետք էր և պետք է արմատական փոփոխությունների՝ վեթինգի ենթարկվեն։ Օրինականությունը հանրային կայունության, քաղաքացիական ու քաղաքական առճակատումներից զերծ մնալու միակ հնարավորությունն ու երաշխիքն է»: |