«7-րդ գումարման խորհրդարանի ամենաճակատագրական օրերն ու ժամերն ենք ապրում». Արման Բաբաջանյան
![]() 147 Երկուշաբթի, 16 նոյեմբերի, 2020 թ., 14:45 ԱԺ պատգամավոր Արման Բաբաջանյանը սոցկայքի իր էջում գրել է․ «Վարչապետի մի անզգույշ գրառումից էսքան հեռուն գնացող հետևություններ անելու կարիք չկա: Ոչ էլ դրա ժամանակն է: Սառը, կշռադատված որոշումներ կայացնելու ժամն է: Առանց չափազանցության Հայաստանի նորանկախ պատմության ամենաօրհասական ժամանակներում ենք, թերևս ամենածանրը՝ հոկտեմբերի 27-ից հետո: 7-րդ գումարման խորհրդարանի ամենաճակատագրական օրերն ու ժամերն ենք ապրում, ուստի եռակի պատասխանատվություն ենք կրում ստեղծված իրավիճակի համար: ԱԺ իշխող խմբակցության ողջամիտ պատգամավորներին, մանդատը դրած պատգամավորներին, նրանց, ովքեր պատրաստվում են դնել մանդատներն առաջարկում եմ շտապ հանդիպել և քննարկել միասնաբար կամ առանձին ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու ճանապարհային քարտեզ: Քաղաքական լուծում է պետք, այդ լուծումը պետք է գտնվի գործող ինստիտուտների ջանքերով և շրջանակում: Հապաղել չի կարելի»: |