«Պարո՛ն վարչապետ, խորհուրդ եմ տալիս փոխել հռետորաբանությունը»․ Սոֆյա Հովսեփյան
Երկուշաբթի, 16 նոյեմբերի, 2020 թ., 16:50
Այսօր Աժ արտահերթ նիստի ժամանակ իմքայլական պատգամավոր Սոֆյա Հովսեփյանը, դիմելով ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին, խորհուրդ տվեց փոխել ժողովրդի հետ հաղորդակցման հռետորաբանությունը։
«Պարո՛ն վարչապետ, սա ուղղակի ձեզ ուղղված կոչ և խնդրանք է։ Չօգտագործել այն հռետորաբանությունը, որը կարող է ապակառուցողական քայլերի և գործողությունների տանել», - ասաց պատգամավորը, այնուհետև հարց հնչեցրեց, թե ե՞րբ և ի՞նչ ժամկետներում պետք է ազատվեն վարչապետի նշած «հայրենասիրության ինստիտուտը չկառուցող», ոչ մի քայլեր չանող տարբեր ոլորտների մասնագետներից, նախարարներից և փոխնախարարներից։
«Ե՞րբ պետք է գնանք գործուն քայլերի, որպեսզի այն տեսիլքը, որի մասին խոսում եք, ժողովուրդն ու ԱԺ պատգամավորներս էլ տեսնենք։ Ես դեռ չեմ տեսնում, մինչդեռ ամսի 9-ից պիտի տեսնեինք գործուն քայլեր»,- հետաքրքրվեց Հովսեփյանը, ինչին ի պատասխան վարչապետը ասաց, որ հետևություններ կարվեն։