«2019-ից Հայաստանը դարձել է ծերացող երկիր». Թևան Պողոսյան
![]() 459 Ուրբաթ, 20 նոյեմբերի, 2020 թ., 13:15 ՀՀ նախագահի խորհրդական, նախկին պատգամավոր Թևան Պողոսյանն իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է. «2019-ից Հայաստանը դարձել է ծերացող երկիր՝ բնական մահերի թիվը գերազանցում է ծնունդներին։ 2020-ին այդ տոկոսն ավելանալու էր։ Իսկ հիմա դրան գումարվել են համաճարակի մահաբեր հետևանքներն ու 44 օրյա պատերազմի արդյունքում մի հզոր սերունդի կորուստը, սպասվող ճգնաժամերը և ամենացավալին՝ պարտվողի հոգեբանական ճնշվածությունը, որոնք մեզ ծերացող ազգի կարգավիճակից տեղափոխում են «մահացողի» կարգավիճակի։ Ասենք վե՞րջ: Իհարկե՛ ոչ։ Բայց այդ ոչ-ը պետք է հասկանալ՝ ինչպես կյանքի կոչել։ Ու քանի որ հին մտածելակերպով գործած սխալները նոր մտածելակերպով են ուղղում, հետևաբար ամեն ինչ պետք է փոխվի՝ առաջին հերթին դեմքերը։ Հեռացե՛ք, ու դա թող լինի առաջին քայլը դեպի ազգային միասնականություն։ Պատասխանատվությունն սկսվում է գիտակցությամբ, որ պետք է արվի առաջին քայլը՝ ազատելով դաշտը կատարված սխալների մտածելակերպից, հեռանալով, նորի համար ճանապարհ բացելով։ Եկեք «մեռնողից» դառնանք վերածնվող երկիր։ Հեռացե՛ք»: |