«Կարճ հարցազրույց ունեցա ադրբեջանական հատուկ ստորաբաժանման կապիտանի հետ». Արման Ղարիբյան
![]() 859 Կիրակի, 29 նոյեմբերի, 2020 թ., 21:25 «Իրավունքի ուժը» ՀԿ համահիմնադիր Արման Ղարիբյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «A short interview with an Azerbaijanian captain next to the road to Shushi. Ռուս գործընկերս կանչեց, խնդրեց, որ հարցազրույց անեմ, ինձ էլ թվաց, թե հայերեն պետք է լինի, հակառակ դեպքում ինքը կարող էր ռուսերենով անել։ Մոտեցա, ասում եմ՝ բարև Ձեզ, ռուսերենով է պատասխանում։ Բավականին վարժ ռուսերենով և մտերմիկ տոնով նախ ասաց, թե շատ ուրախ է ինձ տեսնել և ուրախ կլինի նաև Բաքվում տեսնել։ Ապա ասաց, որ իրենց կողքին ծառայություն իրականացնող ռուս խաղաղապահների հետ իրենք որևէ խնդիր չեն ունեցել, իրենք հատուկ զինված չեն, որպեսզի ճանապարհով անցնող հայերը հանգիստ լինեն։ Որևէ միջադեպ, վեճ կամ մինիմալ շփում հայերի հետ չեն ունեցել, ասաց՝ հետո գուցե ստացվի շփվել, բայց ոչ հիմա։ Ադրբեջանական ստորաբաժանումից բառացիորեն 3 մետրի վրա երթևեկում են հայերը, ստորաբաժանումը մեր ճանապարհից բաժանված է թիթեղներով, որոնք կիսաբաց են»: |