«Ինչո՞ւ սանկցիա չեք ներկայացնում Նիկոլ Փաշինյանի կալանավորման համար». Պավլիկ Մանուկյան
![]() 280 Չորեքշաբթի, 02 դեկտեմբերի, 2020 թ., 12:45 «Պարոն Մակյան, երբ արդարությունը փլվում է, փլուզվում է ամբողջությամբ, ինչը մենք տարիներ առաջ էինք ասում՝ Հայաստանում արդարության տանիքը ոչ թե ծակ, այլ փլուզված է: Ես վաղուց եմ ասել, հիմա էլ եմ ասում՝ ինչո՞ւ սանկցիա չեք ներկայացնում Նիկոլ Փաշինյանի կալանավորման համար, որպես պետական դավաճանի, որպես պետական հանցագործի»,- «Սասնա ծռեր»-ի դատավարությանն իր պաշտպանական ճառի ժամանակ ասաց ազատամարտիկ Պավել Մանուկյանը: «Մենք կանգնել ենք հայրենազրկության առաջ՝ տասնյակ հազարներով գաղթականներ, զոհեր..., վիրավորների մասին չեմ խոսում, որոնք անտերունչ թափված են հիվանդանոցներոմ և հոսպիտալներում՝ չունենալով պետական հոգածություն, մինչդեռ երկիրը կանգնած է ալան-թալանի և ինքնապարգևատրման առաջ»,- շարունակեց Մանուկյանը՝ դիմելով նախագահող դատավոր Պետրոս Մակյանին. «Հիմա ես ի՞նչ ճառով հանդես գամ, որ կարողանամ սրա դեմը կանխել, պարոն Մակյան: Եթե նույնիսկ մահապատիժ էլ որոշեք, միևնույն է՝ ինձ մոտ ոչինչ չի փոխվի: Եթե ուզում եք արդարությունը վերականգնեք, ճիշտ կլինի այդ հանցագործներին կալանավորման որոշում կայացնեք»: Պավել Մանուկյանն ասաց, որ հիմա չի պատրաստվում պաշտպանական ճառով հանդես գալ, դա կանի ավելի ուշ: |