«ԱԱԾ-ից էին զանգել` համար էին ուզում». Նարեկ Սամսոնյան
Երկուշաբթի, 07 դեկտեմբերի, 2020 թ., 12:10
«Քաղաքացիական գիտակցություն» ՀԿ նախագահ Նարեկ Սամսոնյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Հենց նոր ինձ զանգահարում են 055 051105 համարով ու հարցնում՝ «Նարեկ Մալյանի հե՞տ եմ խոսում», բնականաբար ասում եմ՝ ոչ, հեռախոսի մյուս կողմից ասում են՝ կարո՞ղ ենք խոսել իր հետ, ասում եմ, որ իրենք զանգել են ինձ (ներկայանում եմ): Հեռախոսի մյուս կողմից զրուցակիցս ինձանից խնդրում է Մալյանի համարը, ես բնականաբար մերժում եմ՝ ասելով, որ չգիտեմ ով է հետս խոսում և բնականաբար համարը չեմ տալիս, ինչից հետո զրուցակիցս հպարտորեն ներկայանում է որպես ԱԱԾ քննչականի քննիչ, իսկ ինչ եղավ դրանից հետո իրոք հուզիչ է (կպատմեմ լայվի ընթացքում):
Ստացվում է, որ ԱԱԾ-ից զանգել էին ինձ Մալյանի համարն էին ճշտում, իսկ եթե ավելի լուրջ՝ էս ողորմելիները Դավաճան վիժվածքի հրամանով բոլորիս ԱԱԾ են կանչելու ու տենց համարները խառնել էին: Մեղք եք տղերք, բայց հանկարծ մտքներովդ չանցնի, որ մարսելու եք»: