«Հողերը հանձնելու դավադիր ծրագիր կար». Արշակ Զաքարյան
![]() 240 Երկուշաբթի, 07 դեկտեմբերի, 2020 թ., 13:00 «Պատերազմի ամենասկզբից ամեն ինչ շատ մանրամասն, կետ առ կետ կազմակերպված էր, գծած, և իրենք (նկատի ունի ՀՀ իշխանությանը) էդ գծից չէին շեղվում: Ես համոզված եմ, դա իմ կարծիքն է՝ հողերը հանձնելու դավադիր ծրագիր կար...: Այն ինչ Ալիևն իր երազում չէր պատկերացնում, Փաշինյանի միջոցով իրագործվեց»,- այսօր՝ ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց կինոռեժիսոր Արշակ Զաքարյանը: Անդրադառնալով լուրերին, ըստ որի՝ ադրբեջանցիները եռակողմ հայտարարության ստորագրումից հետո «անարգել ներխուժում են ՀՀ պետական տարածք և ըստ իրենց հայեցողության գծում սահմաններն ու գերեվարում քաղաքացիական անձանց», Զաքարյանն ասաց. «Ոստիկանական զորքերը կարելի էր պահել այդ սահմաններում, որ նրանք գոնե պաշտպանեին սահմանամերձ գյուղերի բնակիչներին, բայց նրանք այժմ պաշտպանում են ինչ-որ Քաջ Նազարի: Մենք խոսում ենք գերի վերադարձնելու մասին, բայց մարդկանց գալիս, ՀՀ-ից առևանգում, տանում են էս պահին, գերիներ են ավելացնում»: |