«Պատերազմը հնարավորություն տվեց հասկանալու՝ ով ով է». Բորիս Նավասարդյան
![]() 253 Երեքշաբթի, 08 դեկտեմբերի, 2020 թ., 05:10 Երևանի մամուլի ակումբի նախագահ Բորիս Նավասարդյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «Բազմաթիվ չարիքների հետ մեկտեղ պատերազմը հնարավորություն տվեց հասկանալու՝ ով ով է, և դա շանս էր՝ կատարելագործելու «սոցիալական վերելակները», որոնք մեզ մոտ ավանդաբար անսարք կամ կիսասարք վիճակում էին: Սակայն առայժմ, կարձես, տեղի է ունենում հակառակը: Նրանք, ովքեր կարող են օգտակար լինել երկրին և այն դուրս բերել ծանրագույն վիճակից, առանց իրենց համար որևէ ակնկալիքների, առանց էական աջակցության պետության կողմից, առանց ինքնագովազդի սուս ու փուս մեծ գործ են անում: Իսկ այդ «սոցիալական վերելակների» մոտ իրար բրթբթելով և հայհոյելով, օգտվելով խառը ժամանակներից փորձում են առաջ խցկվել կամ զբաղեցրած տեղերը պահպանել աղմկոտ անբանները և անպատասխանատու ձախողվածները: Մի ժողովուրդ, որի ճնշող մեծամասնությունը պատերազմի առաջին օրվանից ցուցաբերել է անգնահատելի որակներ ու հսկայական ներուժ, կրկին չի կարողանում ձևավորել իրեն արժանի ընտրախավ: Եվ հերթական անգամ բոլորի համար հանրային, սոցիալական վարքի ստանդարտներ հաստատելու հավակնություններ է ներկայացնում այն նույն փոքրամասնություն կազմող մարդկային տեսակը, որը մեզ հասցրել է ներկա խայտառակությանը: Մի՞թե մերիտոկրատիան իրոք մեզ համար չէ...»։ |