«Փողոցային վաճառվող պոռնիկը ձեզնից արժանապատիվ է». Թամար Հովհաննիսյան
![]() 251 Երեքշաբթի, 08 դեկտեմբերի, 2020 թ., 16:20 Դերասանուհի Թամար Հովհաննիսյանը Ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Ոչինչ չեմ հասկանում, էս ինչ բազար ա: Փող կա՞ր, պետություն սարքեիք, բանակ, սպառազինություն, ՀՕՊ համակարգ, զինվորի կյանքը պահեիք այ փողոցայիններ մեկից մինչև վերջին: Փողոցային վաճառվող պոռնիկը ձեզնից արժանապատիվ է: Փող կա՞ր, ո՞ւր էիք բազար անում՝ էս տամ էն առնեմ, ա՛յ վաճառվողներ, պետություն լինեինք, էդ յոթ շրջանն էլ պահեինք, մի յոթն էլ ավելացնեինք ու յոթը որդով սեղան նստեինք: Իբրև էդ ինչ են մեջտեղ գցել, լուկաշենկոյին էս եմ ասել, ղալլաթ ես արել, դու էլ քո բերած դուխովն էլ: Երկինքը փլեցիք գլխներիս, էս որերորդ անգամ: Նորից եմ ասում՝ շուն շանորդիք՝ բոլորդ, բոլորդ, բոլորդ և դեռ աթոռակռիվ եք տալիս: Ինքնության ճգնաժամի մեջ ենք բոլորս էս անկուշտ անասունների երեսից: Դեռ խոսում են, կարծիք են հայտնում, անմար կրակի առջև խոնարհվում են, կոմպրոմատներ են մեջտեղ հանում: Մեղա, մեղա Արարատին»: |