«Ժողովրդավարական հեղափոխության առաջնորդը բացահայտել է Սերժի կոստյումի նորանոր հնարավորությունները». Նարինե Դիլբարյան
![]() 304 Չորեքշաբթի, 09 դեկտեմբերի, 2020 թ., 23:05 «Ժառանգություն» կուսակցության նախագահ Նարինե Դիլբարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Նոյեմբերի 10-ից հետո նոր տեղեկություններ են ի հայտ գալիս, «Բաղրամյան-26»-ն իրազեկում է այլ աղբյուրներից, թե թավշյա, անցնցում, ժողովրդավարական հեղափոխության առաջնորդը բացահայտել է Սերժի կոստյումի, իմա՝ ՀՀ սահմանադրության նորանոր հնարավորությունները: Վարչապետի պաշտոնը զբաղեցնողի անվտանգությունն ապահովող «Ալֆա» ջոկատի քաջարի աշխատակիցների թիվը 10-12-ից դարձել է 40, ըստ ամենայնի, նրանք էլ զորեղ սև ամենագնացների պատուհանից զենք են ուղղում ոչ յուրային՝ «արտաժողովրդական» ուժերի ներկայացուցիչների ուղղությամբ: Բանակը կազմակերպել, Արցախի և Հայաստանի սահմանների անվտանգություն ապահովել չկարողացան, բայց անձինը կկարողանա՞ն: Կարծում եմ՝ ճիշտ է կառավարման պետական ճգնաժամի քաղաքական լուծումներին վստահել, ոչ թե այդ կառույցներին, որոնք միշտ էլ դիպվածային են, արջի ծառայություն են մատուցում»: |