«ԱԺ աշխատակազմը պետք է բացատրություն տա այս պռավալի համար». Դանիել Իոաննիսյան
Հինգշաբթի, 10 դեկտեմբերի, 2020 թ., 13:05
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ հիմնադիր, ծրագրերի համակարգող Դանիել Իոաննիսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Գագիկ Ծառուկյանի՝ բիզնեսով զբաղվելու հիմքով ԱԺ խորհրդի՝ Սահմանադրական Դատարան ուղարկված դիմումի տապալման մեղքն ամբողջությամբ ԱԺ աշխատակազմինն է։
Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի լրջագույն բացահայտումը պրավալ է գնում միայն այն պատճառով, որ Ազգային ժողովի աշխատակազմում նոյեմբերի 9-ին ԱԺ խորհրդի նիստ (օրակարգում Ծառուկյանի մանդատի հարցով) հրավիրելու որոշումը կորցրել կամ չեն ունեցել։
Թեև այդ նիստը հրավիրվել է, սակայն հրավիրելու մասին որոշման/արձանագրության բացակայությունը ՍԴ-ին հիմք տվեց վարույթ չընդունել հարցի քննարկումը։
Ազգային ժողովի աշխատակազմը պետք է բացատրություն տա այս պռավալի համար, քանի որ դրա արդյունքում ՍԴ-ն չքննարկեց Ծառուկյանին՝ բիզնեսով զբաղվելու հիմքով մանդատից զրկելու լրջագույն հարցը։
Կարծում եմ, որ դեպքի հետ կապված պետք է նաև քրեական հետապնդում սկսվի՝ Քրեական օրենսգրքի Պաշտոնեական անփութության (315-րդ) հոդվածով»։