«Ձեր խամաճիկին ժողովրդի թեկնածու մի՛ ներկայացրեք». Արագածոտնի մարզի բնակիչ
Հինգշաբթի, 10 դեկտեմբերի, 2020 թ., 16:55
Այսօր Արագածոտնի մարզի մի խումբ համայնքների բնակիչներ, հաջակցություն Նիկոլ Փաշինյանի, հավաք են կազմակերպել:
«Ես կուզենայի անդրադառնալ 17 կուսակցություններ կոչվածին, որոնց կուսակցություն չեմ համարում»,- ասաց բնակիչներից մեկը: «Նրանք խոսում են հանրային պահանջի մասին, ըստ որի Կառավարությունը վարչապետի գլխավորությամբ պիտի հրաժարական տա: Քանի որ մենք ժողովրդի մաս ենք կազմում և հաճախ ենք համայնքներում շփվում ժողովրդի հետ, նա այդպիսի պահանջ չունի:
Բնակչի խոսքով՝ ժողովուրդը պահանջում է, որ ցուցարարները դուրս գան փողոցներից և խոչընդոտներ չստեղծեն: «Այսօր ժողովուրդը սգի մեջ է»,- նկատեց նա:
«17 կուսակցություններին եթե հարցնենք՝ կուսակցական քանի անդամ ունեն, կասեն՝ տասը, քսան, գուցե հարյուր հազար ասողներ էլ լինեն… Ո՞ւր են ձեր կուսակցական համախոհները, գաղափարակիցները: Եթե նրանք այսօր ձեր կողքին չեն, ինչպե՞ս կարող եք հանրային պահանջից խոսել: Ձեր խամաճիկին ժողովրդի թեկնածու մի՛ ներկայացրեք․ 17 ուժերը ժողովրդի աջակցություն չունեն»,- ասաց նա: