«Լավ լուր․ ԵՄ-ն մտադիր է դոնորների համաժողով հրավիրել 2021-ին՝ Արցախի վերականգնման և զարգացման նպատակով». Հ. Խուրշուդյան
Հինգշաբթի, 10 դեկտեմբերի, 2020 թ., 18:20
«Ազատ քաղաքացի» քաղաքացիական նախաձեռնությունների աջակցման կենտրոնի ղեկավար Հովսեփ Խուրշուդյանը գրել է. «ՇՏԱՊ, լավ լուր․ Եվրոմիությունը մտադիր է դոնորների համաժողով հրավիրել 2021թ․-ին՝ Արցախի վերականգնման և զարգացման նպատակով
Այսօր, Արևելյան գործընկերության քաղաքացիական հասարակության ֆորումի տարեկան առցանց համաժողովի վերջին օրվա ընթացքում, հանդես գալով «Անվտանգության մարտահրավերները ԱԼԳ տարածաշրջանում 2020թ․-ին և դրանից հետո» պանելային քննարկմանը, որը վարում էր Թոմաս դե Վաալը, Եվրամիության արտաքին գործողությունների ծառայության (ԵՄ ԱԳՆ) Ռուսաստանի, Արևելյան գործընկերության, տարածաշրջանային համագործակցության և ԵԱՀԿ-ի ստորաբաժանման տնօրենի պաշտոնակատար Լյուկ Դեվինը, կարևորելով բոլոր փախստականների՝ իրենց տներ վերադառնալու անհրաժեշտությունը, նշեց, որ Եվրոմիությանն անհրաժեշտ է ունենալ նախամուտք (access) արցախյան հակամարտության տարածքի ԲՈԼՈՐ ՀԱՏՎԱԾՆԵՐԻ հանդեպ։
Նույն քննարկման ընթացքում Եվրոպական հանձնաժողովի Հարևանության գծով Գլխավոր վարչության (DG NEAR) գլխավոր տնօրենի տեղակալ Կատարինա Մատերնովան, նշելով, որ Արցախյան կոնֆլիկտի ընթացքում ԵՄ-ն շատ բան չէր կարող անել, սակայն նշեց, որ այժմ, կոնֆլիկտի ավարտից հետո, այդ մասնակցության հնարավորություններն ավելի մեծ են։ Նա հայտնեց, որ Եվրոմիությունը պատերազմի հետևանքների վերացման և Արցախի վերականգնման ու զարգացման նպատակով մտադիր է 2021թ․-ին դոնորների համաժողով հրավիրել՝ նշված ծրագրերը ֆինանսավորելու նպատակով։ Դա տեղի կունենա տեղում կարիքների համալիր գնահատելուց հետո։ Ադրբեջանից փորձագետ Լեյլա Ալիևայի հարցին, թե արդյո՞ք այդ ֆինանսավորումը վերաբերելու է նաև Արցախի շուրջ 7 շրջաններին՝ Մատերնովան տվեց խուսափողական պատասխան, ասելով, որ դեռ վաղ է խոսել թե կոնկրետ որ շրջաններին է դա վերաբերելու։
Ուկրաինայից «Անալիտիկա» թերթի գլխավոր խմբագիր Հաննա Շելեստի ուղիղ մեղադրանքին, որ Եվրամիությունը որևէ միջամտություն չիրականացրեց կանգնեցնելու համար պատերազմն Արցախում, այլ միայն այժմ է մտադրություն հայտնում ներգրավվելու վերականգնման աշխատանքներին, երբ այդ նույն գործով սկսել են զբաղվել Ռուսաստանն ու Թուրքիան, Մատերնովան հակադարձեց, որ Եվրամիությւոնը ՆԱՏՕ չէ, և անվտանգության ապահովումը այդ կառույցի խնդիրների թվում չէ և նման սպասելիքները ԵՄ-ից հիմնավոր չեն»: