«Բյուջեի գումարները չեն բավարարելու՝ բոլոր խնդիրները լուծելու համար». Գ. Ծառուկյան
![]() 354 Ուրբաթ, 11 դեկտեմբերի, 2020 թ., 00:35 «Տավուշում մի ուազիկի պատմությունը սարքեցին մի կաթիլ մեղրը, հարյուր մեդալ շնորհեցին, ոնց որ առիթ տվեցին այս պատերազմը սկսելու»,- մի շարք լրատվամիջոցներին տված հարցազրույցում ասել է ԲՀԿ ղեկավար Գ․ Ծառուկյանը։ Երկրի համար ծառացած խնդիրներից Ծառուկյանը եթերի ընթացքում մատնանշել է գերիներին արագ տուն վերադարձնելու հարցը, անտուն մնացածների համար, ըստ նրա՝ այժմ 10 հազար նոր տուն պետք է կառուցել, հաշմված երիտասարդների համար շտապ պետք է պրոթեզավորման խնդիր լուծել։ Առաջնահերթ է նաև ֆինանսական հարցը․ «Դատարկ-դատարկ խոսելով, ֆեյքերով երկիր չես պահի։ Բյուջեի գումարները չեն բավարարելու, մեզ առաջիկա երեք տարին տարեկան մեկ միլիարդ լրացուցիչ պետք է բերել վիճակը շտկելու համար։ Պետք է քայլեր կատարենք, դիվանագիտական աշխատանքով արդյունքի հասնենք»,- ասել է նա։ Մանրամասները՝ տեսանյութում: |