«Մեղավոր է ողջ իշխանական համակարգը, անգամ Արցախի գործող իշխանությունը». Արմեն Աշոտյան
![]() 183 Ուրբաթ, 11 դեկտեմբերի, 2020 թ., 13:30 ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Պատերազմի հասունացման մեջ մեղավոր է ողջ իշխանական համակարգը՝ ԱԳՆ, ԱԺ, ԱԽՔ, իշխող կուսակցությունը, անգամ Արցախի գործող իշխանությունները։ Առանձին-առանձին կարող եմ անդրադառնալ նրանցից յուրաքանչյուրի մեղավորությանը՝ փաստերով, վերլուծություններով, փաստարկներով։ Դրա ժամանակը դեչ կգա։ Այսօր ընդամենը մեկ ընդհանուր հարց տամ դրանց։ Ձեզ չէ՞ր անհանգստացնում, որ արցախյան բանակցությունների մասին խոսելիս ձեր ոչ բարով ղեկավարը ձեզ ասում էր՝ բանակցությունների ժամանակ ինձ մեկ-մեկ ԳԺԻ տեղ եմ դնում։ Բառացի եմ կրկնում՝ նա դիվանագիտական ճանապարհով խնդրի կարգավորման և գործընթացի փոխարեն իրեն ՄԽ համանախագահների, Ալիևի և աշխարհի առջև դնում էր ԳԺԻ տեղ։ Ու դուք բոլորդ հորթի պես ժպտում էիք ու քծնում նրան, թե բա շեֆ ջան, ճիշտ էլ անում ես։ Այդ գժության գինը վճարեց հայրենիքը և մի պայծառ սերունդ։ Պատության դատաստանում գժի թուղթը չի անցնելու»։ |