«Սա է, որ ցույց է տալիս մեր լիակատար դիվանագիտական ձախողումը». Սասուն Քոսյան
![]() 390 Կիրակի, 13 դեկտեմբերի, 2020 թ., 11:40 ԱՄՆ-ում բնակվող ՀՀ քաղաքացի, արվեստագետ Սասուն Քոսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «ԵԱՀԿ-ի Մինսկի խմբի համանախագահների ու Ալիևի հանդիպման ժամանակ Ալիևը խոսում է սպառնալիքներով ու ծայրաստիճան արհամարանքով Հայաստանի և հայերի նկատմամբ: Նա հատկապես վառված է Փաշինյանից, և նրան մի քանի անգամ հիշատակում է ամենավատ բառերով, որ կարող է երկրի ղեկավարը խոսել մեկ այլ երկրի ղեկավարի մասին: Նրա խոսքը բոլորովին նման չէ դիվանագիտական խոսքի, ավելի շատ հիշեցնում է միջնադարյան տիրակալի հոխորտանքի, և լի է ինքնագովազդով ու ստերով: Նա նաև նշեց, որ համանախագահներին ինքը չի հրավիրել, այլ պարզապես ընդունել է, քանի որ համանախագահներն են ցանկացել այցելել: Ալիևը ի գիտություն է ընդունում, և նաև մեղադրում, որ Մինսկի խմբի համանախագահները 30 տարվա մեջ ոչինչ չեն արել, և ի վերջո ինքը հարցը լուծել է ռազմական ճանապարհով, ցույց տալով որ համանախագահները սխալվում էին: |