«Վարչապետի հետ կհանդիպեմ միայն մի հարց քննարկելու համար»․ Արթուր Վանեցյան
![]() 287 Երկուշաբթի, 14 դեկտեմբերի, 2020 թ., 11:50 ԱԱԾ նախկին տնօրեն, «Հայրենիք» կուսակցության ղեկավար Արթուր Վանեցյանը, «Ազատություն» ռ/կ-ի եթերում պատասխանելով հարցին, թե պատրա՞ստ է արդյոք երկխոսել «Իմ քայլի» և անձամբ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ՝ երկրում ծառացած խնդիրների լուծման և արտահերթ ընտրություններ կազմակերպելու հարցով, ասել է․ «Ես իմ անունից և «Հայրենիք» կուսակցության անունից կարող եմ ասել, որ այո՛, ես պատրաստ եմ երկխոսել «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորների հետ։ Իսկ վարչապետի հետ՝ ոչ։ Նրա հետ կարող եմ հանդիպել մի հարցի շուրջ՝ նրա հրաժարականի պայմանները քննարկելու համար»։ Ճշտող հարցին, թե այսինքն ինքն ընդունո՞ւմ է, որ ժամանակավոր վարչապետ կարող է ընտրվել նաև «Իմ քայլից», օրինակ՝ Արարատ Միրզոյանը, Վանեցյանն ասել է, «Ո՛չ, ես նման բան չասացի, ես ասացի՝ կարող եմ հանդիպել «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորների հետ, այդ թվում՝ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի հետ և քննարկել մեր երկրի ապագայի հետ կապված հարցեր»։ Մանրամասները՝ տեսանյութում։ |