«Որպես ավագանու անդամ՝ իսկապես գործ է արել, բայց չեմ հասկանում երկու հանգամանք». Դավիթ Խաժակյան
Երեքշաբթի, 15 դեկտեմբերի, 2020 թ., 18:05
Երևանի ավագանու «Լույս» խմբակցության ղեկավար Դավիթ Խաժակյանը ֆեյսբուքյան էջում գրել է. «Այսօր տեղեկացա, որ Երևանի փոխքաղաքապետի պաշտոնում Հայկ Մարությանը ներկայացրել է «Իմ Քայլը» խմբակցության ավագանու անդամ Գայանե Մելքոմ Մելքոմյանի թեկնածությունը։
Գայանեն, իհարկե, իր կարողություններով տարբերվում է մյուս իմքայլականներից: Այս ընթացքում վստահաբար արել է ավելին, քան «Ֆեյսբուք»-ում «վարչապետս», «գերագույն գլխավոր հրամանատարս», «NIKOOL», «ամենալավ քաղաքապետս» ոճի գրառումներ կատարելը։ Նա՝ որպես ավագանու անդամ, իսկապես գործ է արել։
Բայց չեմ հասկանում երկու հանգամանք․ ինչպե՞ս կարելի է այդ ծանրագույն բեռը վստահել մարդու, ով անգամ փոքրաթիվ անձնակազմ կառավարելու փորձ չունի, իսկ հիմա պետք է աշխատի տասնյակ դպրոցների, մանկապարտեզների և բազմաթիվ այլ համայնքային կառույցների ղեկավարների հետ։
Եվ վերջապես, ինչպե՞ս կարելի է համաձայնել այս իշխանության հետ անցնել ճանապարհ՝ անգամ քաղաքային մակարդակում, անգամ մի քանի ամիս ժամկետով։
Այս իշխանությունը լեգիտիմ չէ, ոտքից մինչև ուսերը․․․»: