«Չկա՛ մի իրավիճակ, որ դու եկար, կոռուպցիան վերացրիր ու կոռուպցիա չկա»․ Վազգեն Մանուկյան
![]() 332 Երեքշաբթի, 15 դեկտեմբերի, 2020 թ., 16:50 «Հայրենիքի փրկության շարժման» վարչապետի թեկնածու Վազգեն Մանուկյանը երիտասարդների հետ հանդիպմանն անդրադարձել է Հայաստանում կոռուպցիայի խնդրին և դրա կանխարգելման մեխանիզմներին։ «Հայտարարել, որ իշխանություններն անազնիվ են, իսկ մենք՝ ազնիվ, գանք իշխանությունը փոխենք, ազնիվ կլինենք. 99 տոկոս, եթե ոչ 100 տոկոս դեպքերում էդ նոր եկածները լինում են ավելի անազնիվ, քան՝ նախորդները․․․։ Չկա՛ մի իրավիճակ, որ դու եկար, կոռուպցիան վերացրիր ու կոռուպցիա չկա։ Կոռուպցիայի դեմ պայքարը պետք է լինի ամեն օր, ամեն ժամ՝ անընդհատ պետք է լինի։ Կոռուպցիան, եթե փոքր չափերով կարող է վտանգավոր չլինել պետության համար, մեծ չափերով վնասում է պետության զարգացմանը»,- ասաց նա։ Մանուկյանը օրինակ բերեց տարբեր պետությունների մեթոդներից՝ նշելով, որ պետք է քննարկեն և հասկանան, թե որն ավելի արդյունավետ կլինի Հայաստանի դեպքում։ |