«Արցախցի գործազուրկ քաղաքացիները, գործատուի մոտ պրակտիկա անցնելով, ամսական 100 հազար դրամ աջակցություն կստանան». Մեսրոպ Առաքելյան
![]() 195 Հինգշաբթի, 17 դեկտեմբերի, 2020 թ., 12:40 Կառավարությունը հաստատեց Ադրբեջանի կողմից 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին սանձազերծված պատերազմի հետևանքով տեղահանված և փաստացի Հայաստանի Հանրապետությունում գտնվող Արցախի Հանրապետության գործազուրկ քաղաքացիների աշխատանքային փորձ ձեռք բերելու համար աջակցության միջոցառումը։ «Միջոցառումը ենթադրում է մինչև երեք ամիս ժամկետով գործազուրկ անձանց հնարավորություն տալ գործատուների մոտ անցնել պրակտիկա, որի դիմաց նշված քաղաքացիները կվարձատրվեն 100 հազար դրամի չափով: Միաժամանակ գործատուի մոտ աշխատանքային փորձի ձեռքբերման գործընթացը կազմակերպող անձին կտրվի աջակցություն՝ 34 հազար դրամի չափով»,-ասաց աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Մեսրոպ Առաքելյանը՝ նշելով, որ միջոցառման շահառուները կարող են դիմել զբաղվածության գործակալություններ: |