«Սա է դեմքը 17-ի ընտրյալի». Սյուզաննա Սիմոնյան
Կիրակի, 20 դեկտեմբերի, 2020 թ., 12:35
Նախկին ՀԽ մամլո քարտուղար Սյուզաննա Սիմոնյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «17-ի Վազգենը «Արմնյուզում» լուրջ դեմք ընդունած վերլուծում է պատերազմն ու պարտությունն, ու շատ խորիմաստ տոնով հարց է տալիս՝ իսկ ինչից՞ սկսվեց այս ամենը։
Ես այդ պահին մտածեցի, որ, հավանաբար, նամուսը վերջապես խոսելու է մեջը ու նա կպատմի, թե ինչպես դեռ իր ժամանակներից սկսած, երբ ժոկոյական կառավարության վարչապետ էր, և, իհարկե, իրենից հետո իշխանության եկած նախկինների ժամանակ մեր երկիրը թալանվեց։ Մտածեցի՝ մարդ ես էլի, գուցե պատմի թե ինչպես էր ինքը զորակցում ու աջակցում այդ նույն իշխանություններին։ Գուցե պատմի, թե նրանք ինչպես բանակը հզորացնելու փոխարեն 30 հազարանոց ոստիկանաբանակ էին պահում՝ ցույցեր ցրելու ու մարդ ծեծելու համար, թե ոնց էին բանակը հզորացնելու փոխարեն այն օգտագործում որպես իրենց քաղաքական ամբիցիաներին հասնելու գործիք։ Մտածեցի, մարդ ես էլի։
Բա՜յց չէ՜, պարզվեց, որ ես անուղղելի լավատեսն եմ։
Նա ասաց՝ իսկ գիտե՞ք՝ ոնց սկսվեց։ «Սասնա Ծռեր»-ը ասացին՝ Արցախը մարզ է, դրա համար Փաշինյանը ասաց՝ Արցախը Հայաստան է ու վերջ ու Արցախը դարձրեցին մարզի պես մի բան։
Էն լրագրողն էլ լուրջ դեմքով լրացրեց, թե բա՝ պատկերացնո՞ւմ եք Բակո Սահակյանին էլ անվանում էին մարզպետ։ Ինչպիսի անարգանք։ Սրան մեկը ասեր, որ ճիշտ է, թմրամոլ բակոն Արցախի մարզպետ լինելու իրավունքը նույնիսկ չուներ։
Ահա, թե որն է այս ամենի պատճառը՝ համաձայն մառազմատիկ ուղեղների։ Ու սա է դեմքը 17-ի ընտրյալի։
Միացյալ ուժեղ ու հզոր Հայաստանի ստեղծումը՝ պարտության պատճառ է։
Լեոնիդ Ազգալդյանն էլ, Մոնթեն էլ այդ պահին գերեզմանում շուռ եկան»: