Փաշինյանը հրահանգել է Ադրբեջանի պահաջով Վլադիմիր Կարապետյանին նշանակել փոխնախարար. ԱԳ նախարարը դիմադրել է. Mediaport
![]() 269 Հինգշաբթի, 24 դեկտեմբերի, 2020 թ., 02:05 Նիկոլ Փաշինյանն այսօր կառավարական ամառանոցում հանդիպել է ԱԳ նախարար Արա Ավյազյանին՝ հայտնելով, որ պատրաստվում է փոխնախարար նշանակել իր նախկին խոսնակ Վլադիմիր Կարապետյանին: Այվազյանը պատասխանել է, որ ԱԳՆ-ում առանց այդ էլ պայթյունավտանգ վիճակ է, Կարապետյանի նկատմամբ կա վատ վերաբերմունք, ուստի կադրային արտահոսք կլինի: Փաշինյանն էլ հակադարձել է, որ դա հրաման է, իրեն շտապ անհրաժեշտ է, որ Կարապետյանը ստանձնի փոխնախարարի պաշտոնը: Mediaport-ն ավելի վաղ գրել էր, որ ԱԱԾ նախկին տնօրեն Արգիշտի Քյարամյանի պաշտոնանկությունից հետո, Ալիև-Փաշինյան գաղտնի կապն ապահովել է Կարապետյանի կինը՝ Լիլիթ Նազարյանը, որը Կիևում հանդիպել է Ադրբեջանի ԱԳՆ ներկայացուցչի հետ: Վերջին հանդիպման ժամանակ ադրբեջանական կողմը պահանջել է, որ Փաշինյանի բանագնացը լինի պաշտոնատար անձ, այդ պատճառով Փաշինյանը հրատապ կարգով Վլադիմիր Կարապետյանին նշանակում է պաշտոնի, որպեսզի նրա կինը ամուսնու մանդատով շարունակի կապը: |