«Նիկոլը մնալու է մեր գլխին հավերժ գուբեռնատոր՝ շնորհիվ այդ 17 կուսակցությունների». Թ. Ալեքսանյան
Շաբաթ, 26 դեկտեմբերի, 2020 թ., 04:15
Վերլուծող Թորոս Ալեքսանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Հիմա հասկացա՞ք, թե ինչ տեղի ունեցավ, շատ շուտով արտահերթ ընտրությունների անվան տակ նիկոլը մի շոու է կազմակերպելու, թվեր է խփելու և մնալու է մեր գլխին հավերժ գուբեռնատոր, ու դա տեղի ունեցավ ի շնորհիվ այդ 17 կուսակցությունների, ովքեր իբրև թե նիկոլին վռնդելու նպատակ ունեին, սակայն ամեն ինչ արեցին, որպեսզի ժողովրդի ցասումը հավասարեցնեն 0-ի, ու մարեն այն պայքարը, որը կարող էր բորբոքվել ընդդեմ մեր հայրենիքը ծախած դավաճանի:
Հա ու մի բան էլ, եթե հիմա որևէ մեկը հանկարծ փորձի ինձ ասել, որ այդ 17 կուսակցությունները վ. մանուկյանի հետ միասին ամեն ինչ արեցին, սակայն ժողովուդրը չկանգնեց իրենց կողքին, հետևաբար իրենք մեղավոր չեն, ուրեմն այդ ասողին կուղարկեմ գրողի ծոցը, քանի որ դա կեղտոտ սուտ է. ժողովուրդը մի քանի օր շարունակ, տասնյակ հազարներով դուրս եկավ ու կանգնեց դրանց կողքին, բայց դրանք այդ մարդկանց ականջները իրենց դատարկ լոլոներով բռնաբարում էին ու փողոցներով անիմաստ քայլեցնելուց հետո ուղարկում էին տները, փոխանակ ճիվաղին վնասազերծելու կոնկրետ գործողություններ անելու. այսինքն անում էին այն, ինչը իրենց հրահանգել էր նիկոլը (կամ նիկոլն ու ալիևը միասին, պուտինի տեղակալների մասին էլ չեմ խոսում):
Ըստ ամենայնի իրենք նույնպես փայ ունեն մեր հանձնված հայրենիքի ու մեր անմեղ նահատակների արյան դիմաց ստացվելիքից»: