«Առաջարկում եմ վերացնել Հայաստանին նվիրաբերվող ապրանքների հարկային վճարումները»․ Սիսակ Գաբրիելյան
![]() 484 Երկուշաբթի, 28 դեկտեմբերի, 2020 թ., 17:05 Այսօր՝ ԱԺ արտահերթ նիստում, «Պետական տուրքի մասին» ՀՀ օրենքում լրացում և փոփոխություններ կատարելու նախագիծը քննարկման ներկայացնելիս «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Սիսակ Գաբրիելյանն առաջարկեց վերացնել Հայաստանին նվիրաբերվող ապրանքների դեպքում առկա հարկային բոլոր վճարումները: «Երբ քաղաքացին որևէ բարեգործական ապրանք է նվիրաբերում Հայաստանի Հանրապետությանը, ինքն ազատվում է մաքսավճարներից և հարկային այլ վճարներից, բացառությամբ մեկ վճարի, որն այս նախագծով էլ փորձում ենք ազատել: Խոսքը պետական տուրքի մասին է, որը սահմանում է, որ տվյալ դեպքում յուրաքանչյուր տոննայի համար 1000 դրամ կվճարվի, իսկ մյուս տոննաների համար՝ 0.3 գործակցով: Այս արտոնությամբ մենք վերացնում ենք բոլոր տեսակի վճարները»,- ասաց Գաբրիելյանը: Պատգամավորի խոսքով՝ դա նաև բարոյական առումով էր սխալ, երբ նվիրաբերություն կատարող քաղաքացին պետք է նաև տուրք վճարեր։ |