«Ինչպե՞ս կարելի է Իրանից պահանջել՝ հարգել ու հաշվի նստել այս իշխանությունների հետ». Ռոբերտ Մարգարյան
![]() 647 Երեքշաբթի, 29 դեկտեմբերի, 2020 թ., 21:50 Քաղաքագետ-իրավաբան Ռոբերտ Մարգարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Արա Այվազյանի՝ ՀՀ ԱԳ նախարար նշանակվելուց 40 օր անց, ի վերջո, կայացել է Իրանի ու Հայաստանի ԱԳ նախարարների հեռախոսազրույցը: Ինչպես կարելի է հասկանալ իրանական կողմի տարածած հայտարարությունից, հեռախոսազրույցը տեղի է ունեցել հայկական կողմի նախաձեռնությամբ: Որքան էլ զարմանալի թվա, Իրանի ու Հայաստանի ԱԳ նախարարների միջև վերջին հեռախոսազրույցը տեղի էր ունեցել պատերազմի առաջին օրը՝ սեպտ. 27-ին: Ինչպես պարզ է դառնում հեռախոսազրույցի բովանդակությունից, ԻԻՀ ԱԳ նախարարն Արա Այվազյանին չի շնորհավորել ՀՀ ԱԳ նախարարի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ և ընդամենը ցավակցություն է հայտնել Արցախի պատերազմի ընթացքում զոհերի պատճառով: Դա ի տես այն բանի, որ նման առիթներով Իրանի արարողակարգային շնորհավորանքը չի ուշանում: Օրինակ՝ ԻԻՀ ԱԳ նախարար Զարիֆն իր ադրբեջանցի պաշտոնակից Բայրամովի նշանակման հաջորդ օրը նրա հետ հեռախոսազրույցում այդ կապակցությամբ շնորհավորել էր: Երկուշաբթի օրն Իրանում ՀՀ դեսպանը հանդիպել է Իրանի Ազգային անվտանգության գերագույն խորհրդի քարտուղարի, իսկ ՀՀ Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղարն ընդունել է Հայաստանում Իրանի դեսպանին: |