«Ինչպե՞ս կարելի է Իրանից պահանջել՝ հարգել ու հաշվի նստել այս իշխանությունների հետ». Ռոբերտ Մարգարյան
Երեքշաբթի, 29 դեկտեմբերի, 2020 թ., 21:50
Քաղաքագետ-իրավաբան Ռոբերտ Մարգարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Արա Այվազյանի՝ ՀՀ ԱԳ նախարար նշանակվելուց 40 օր անց, ի վերջո, կայացել է Իրանի ու Հայաստանի ԱԳ նախարարների հեռախոսազրույցը: Ինչպես կարելի է հասկանալ իրանական կողմի տարածած հայտարարությունից, հեռախոսազրույցը տեղի է ունեցել հայկական կողմի նախաձեռնությամբ:
Որքան էլ զարմանալի թվա, Իրանի ու Հայաստանի ԱԳ նախարարների միջև վերջին հեռախոսազրույցը տեղի էր ունեցել պատերազմի առաջին օրը՝ սեպտ. 27-ին:
Ինչպես պարզ է դառնում հեռախոսազրույցի բովանդակությունից, ԻԻՀ ԱԳ նախարարն Արա Այվազյանին չի շնորհավորել ՀՀ ԱԳ նախարարի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ և ընդամենը ցավակցություն է հայտնել Արցախի պատերազմի ընթացքում զոհերի պատճառով: Դա ի տես այն բանի, որ նման առիթներով Իրանի արարողակարգային շնորհավորանքը չի ուշանում: Օրինակ՝ ԻԻՀ ԱԳ նախարար Զարիֆն իր ադրբեջանցի պաշտոնակից Բայրամովի նշանակման հաջորդ օրը նրա հետ հեռախոսազրույցում այդ կապակցությամբ շնորհավորել էր: Երկուշաբթի օրն Իրանում ՀՀ դեսպանը հանդիպել է Իրանի Ազգային անվտանգության գերագույն խորհրդի քարտուղարի, իսկ ՀՀ Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղարն ընդունել է Հայաստանում Իրանի դեսպանին:
Թեհրանում կայացած հանդիպմանն իրանական մի քանի ԶԼՄ-ներ անդրադարձել են ընդամենը մի քանի նախադասությամբ՝ հղում կատարելով Իրանում ՀՀ դեսպանատան թուիթերյան էջի գրառմանը: Ոչ մի պաշտոնական հայտարարություն իրանական կողմից:
Իհարկե, այս հարցում իրանական կողմից դժգոհելու որևէ առիթ չկա: Ինչպե՞ս կարելի է Իրանից պահանջել՝ հարգել ու հաշվի նստել այն իշխանությունների հետ, որոնք նույնիսկ իրենց սեփական երկրի սահմանների հանդեպ նվազագույն հարգանք չցուցաբերելով, թշնամի երկրի շահերը գերադասում են իրենց հայրենիքի շահերին»: