«Անկասկած է, որ Հայաստանում գործում է թուրքական գործակալական ցանց». Հայկ Մարտիրոսյան
Չորեքշաբթի, 30 դեկտեմբերի, 2020 թ., 09:20
Քաղաքագետ հայկ Մարտիրոսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Վերլուծելով և համադրելով ամենատարբեր և հրապարակային տիրույթում առկա փաստեր, իրողություններ և հանգամանքներ՝ այլևս անկասկած է, որ Հայաստանում գործում է թուրքական գործակալական ցանց։ Ընդ որում՝ ըստ այդ եզրակացության՝ ցանցը ստեղծվել է ամենատարբեր ժամանակներում և Թուրքական Հանրապետության պետական մարմինների՝ հատկապես հատուկ ծառայությունների կողմից այս կամ այն կերպ հավաքագրվել են հանրային ազդեցություն ունեցող կամ այդ պահին դեռևս ունենալիք, բայց կարիերայի և հանրային ազդեցության առումով հեռանկարային անձինք։ Երբեմն՝ իրենց իսկ հստակ գիտությամբ, իսկ երբեմն էլ՝ ամենայն հավանականությամբ՝ անգիտությամբ, կամ նաև շանտաժով։
Այսօր, կարելի է ենթադրել, որ այդ մարդկանց մի մասն իրոք տիրապետում է հանրային լայն լծակների, իսկ ոմանք՝ նաև հստակ և ուժեղ իշխանական լծակների։ Եվ ոչ միայն։
Անհավատալի է, բայց գոնե մեզ համար՝ կասկածից վեր է, որ թուրքական հատուկ ծառայությունները երկարատև աշխատանք են տարել Հայաստանում և ստեղծել ազդեցիկ ու ծավալուն գործակալական ցանց, որ չի գործել մեր հայրենակիցների ուղեղներում Ջեյմս Բոնդի կամ Ռիխարդ Զորգեի հայտնի մեթոդներով կամ տիրույթում, չի զբաղվել դասական և հին մոդելի լրտեսությամբ այլ դարձել է թուրքական և հետևաբար նաև՝ ադրբեջանական ազգային-պետական շահերի սպասարկու, լոբբիստ և թուրքական քաղաքականության ներդնող։
Այդ մարդիկ շատ իրական են, հաճախ շատ հայրենասեր են թվում, հաճախ և հատկապես առավել քան հաճախ՝ «իրատես», «պրագմատիկ», «սթափ», «հակաոչմիթիզհողական», «հակածայրահեղական» և հատկապես «խաղաղասեր»։
Այդ ցանցերի հետ կամ դրանց զուգահեռ՝ ամենայն հավանականությամբ գործել են և գործում են աղանդավորական կառույցները, առանձին հասարակական կազմակերպություններ, լրատվամիջոցներ և իշխանական ու ուժային՝ այդ թվում և բանակային լայն շրջանակներ։
Սա ազգային ողբերգություն է, որին շատերս չենք հավատում և ցավոք՝ չենք հավատալու, բայց որը, իրավիճակը և փաստերը վերլուծողների համար այլևս հստակորեն անհերքելի է դառնում»։