«Փաշինյանն իր թիմակիցների վրա ունի սեռական կյանքին վերաբերող տեսանյութեր». Նարեկ Սամսոնյան
![]() 421 Չորեքշաբթի, 30 դեկտեմբերի, 2020 թ., 14:15 «Քաղաքացիական գիտակցություն» ՀԿ նախագահ Նարեկ Սամսոնյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Դավաճանական իշխանության «խռխռոցի սիմֆոնիան» Վերջին օրերին Դավաճան վիժվածքի թիմակիցներից բավականին հետաքրքիր տեղեկություններ են ստացվում այն մասին, որ նիկոլն արդեն ուղղակի սպառնալիքներով է պահում իր թիմակիցներին: Ըստ պերեպիսկաների սքրինների՝ Փաշինյանն իր թիմակիցների վրա ունի սեռական կյանքին վերաբերող տեսանյութեր (Լուլուի ականջը կանչի), շատերի դեպքում ոչ ավանդական սեռական պատկանելիությունը հավաստող փաստեր, ատկատների և կաշառքի դեպքեր: Դավաճան վիժվածքի տակից հողը դուրս է գալիս և արդեն սեփական թիմակիցներին տեռորի ենթարկելու գնով է պահում իշխանությունը: Կարծում եմ, որ հենց այդ պատճառով է նա ցանկանում փոխել սահմանադրությունը և արտահերթ ընտրությունների կազմակերպումն իրականացնել ԱԺ-ի ինքնալուծարման ճանապարհով: Այս պահին նիկոլն ԱԺ-ում չունի համապատասխան թվով ձայներ, որ կարողանա փոխել այդ սահմանադրական նորմը, իսկ այն ուժերը, որոնք կփորձեն փրկօղակ դառնալ նրա համար պամության մեջ ավելի կեղտոտ տառերով կգրվեն, քան դավաճան վիժվածքը: ՔՊ և ԻՔ պառլամենտական ֆռակցիայի այն անդամներն ու պատգամավորները, որոնք այսօր տեռորի են ենթարկվում, բայց նիկոլի հրաժարականի դեպքում կքվեարկեն այլընտրանքային թեկնածուի օգտին, ամբողջությամբ կմաքրվեն պատմության առաջ և անձամբ ես ու վստահ եմ շատերը նրանց ապագա անվտանգության համար պատրաստ են երաշխավորել: Այնպես, որ մի քիչ էլ դիմացեք և ճիշտ ժամանակին կատարեք ճիշտ ընտրություն հանուն Հայաստանի Հանրապետության»: |