«Ինչքա՞ն կարելի է մարդկանց ապուշի տեղ դնել». Վահագն Ալեքսանյան
Երկուշաբթի, 04 հունվարի, 2021 թ., 14:05
ՔՊ կուսակցության հասարակայնության հետ կապերի համակարգող Վահագն Ալեքսանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Դե հերիք եղավ մարդկանց «ժեխի, օխլոզի ու հիմարի» տեղ դնեք։ Հոկտեմբերի քսանին ինչ-որ ադրբեջանցի պրոդյուսեր էջում հրապարակել ա ինչ-որ ֆոտոշոփ արած կամ թեկուզ գնացքի դրված ցուցանակ Բաքու-Շուշի գրությամբ, ԱԺ պատգամավորը վերցրել ա նկարը, քննել, քննել, աշխատեցրել ողջ մտավոր ռեսուրսն ու եկել եզրակացության, որ պրոդյուսերի տեղադրած նկարը նշանակում է, որ Շուշիի հանձնումը նախապես պլանավորված դավաճանություն էր։ Լավ, իրոք ձեզ թվում է , որ մարդիկ տխմա՞ր են, իրոք ինքներդ հավատացա՞ծ եք ժողովրդի «ժեխ» լինելու թեզին։
Լավ բա չեք հիշո՞ւմ, որ էդ գնացքի նկարն ադրբեջանցիները նույնպես քոփի-փեյսթ էին արել մեր մեդիատիրույթի էս նկարից։ Երբվանի՞ց ինչ-որ պրոդյուսերի հրապարակած նկարը դարձավ «Ադրբեջանը հայտարարել է», լավ ինչքա՞ն կարելի է մարդկանց ապուշի տեղ դնել»։