«Նոր Մարտակերտից լուր ստացա․․․». Հռիփսիմե Առաքելյան
Երեքշաբթի, 05 հունվարի, 2021 թ., 22:50
Երևանի ավագանու ԲՀԿ խմբակցության անդամ Հռիփսիմե Առաքելյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Նոր Մարտակերտից լուր ստացա, որ դպրոցների, արվեստի դպրոցների, մանկապարտեզների ու թերևս պետական կառույցների բոլոր աշխատակիցների աշխատավարձը՝ հոկտեմբեր-նոյեմբեր ամիսիների համար, վճարել են 60%֊ի չափով․ պատճառը զավեշտի ժանրից է՝ կռիվ է եղել, դուք էլ գնացել եք Հայաստան։ Վճարել են 100%֊ով միայն դեկտեմբեր ամսվանը։ Փաստորեն, էս խեղճ մարդիկ ստիպված լքել են Արցախի տարածքը, որ չմեռնեն, իսկ Արցախի կառավարությունը որոշել է այս մարդկաց պատժել ու վճարել աշխատավարձը 60%֊ի չափով։
Մարդ չգիտի՝ լա՞, թե՞ խնդա։ Ունեմ նաև մեկ փաստ, որ աշխատակիցներից մեկը վիրավորվել և տեղափոխվել է Հայաստան բուժման և նա նույնպես ընկել է այս կրճատման տակ՝ իբրև Հայաստան գնացած, և 130 հազար դրամի փոխարեն վճարվել է 100 հազար։ Լսե՛ք, ինձ չփորձեք մեկդ զանգել Արցախից ու գրածս պոստի մասով հարցեր քննարկել, գնացեք այդ մարդկանց հարցերը լուծեք, ես երբեք չճշտված ինֆո չեմ տարածում։