«Երեխաներին աղբ չթափել սովորեցնելու փոխարեն հայհոյանք են սովորեցնում». Համլետ Հովսեփյան
Հինգշաբթի, 07 հունվարի, 2021 թ., 01:05
Հայկական կիրառական արվեստի եզակի նմուշների կոլեկցիոներ Համլետ Հովսեփյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «21-րդ դարում ենք, իսկ հայ մարդու ենթագիտակցության մեջ դեռևս չի տեղավորում, թե ձեռքում հայտնված աղբը ինչու չի կարելի գետնին գցել։ Չենք հասկանում, թե ինչու չի կարելի սեփական հայրենիքի հնավայրերը պղծել։ Չենք գիտակցում, որ ազգի պատիվը վեր է ամեն ինչից և չի կարելի այն գետնով տալ, նույնիսկ հանուն անձնական շահի։
Հայկական շատ ընտանիքներում, երեխային փոքր տարիքից կրթություն ու ճիշտ դաստիարակություն տալու փոխարեն, շատ հայրեր, քեռիներ ու հորեղբայրներ իրենց սուրբ պարտականությունն են համարում վերջինիս հայհոյանքներ սովորեցնելը։
Իսկ շատերս դեռ զարմանում ենք, թե որտեղից մեր բերաններում այդքան հայհոյանքներ։
Փորձել՞ եք երբևէ պարզել, թե Հայաստանի բնակավայրերում բնակչության քանի տոկոսն է մայրենիին տիրապետում։
Ցավոք, այսօր շատերս ենք փորձում արդարանալ՝ պատերազմում կրած ցավալի պարտության գլխավոր պատճառը համարելով դավաճանությունները, այն ինչ, յուրաքանչյուր հայ մարդ պետք է առաջին հերթին իր մեջ փնտրի այն մեղավորին, ում պատճառով այսօր Հայաստանը պարտվել է։
Միայն կիրթ ու իր արմատներին ամուր կառչած ազգաբնակչությամբ կկարողանանք կերտել հզոր հայրենիք»: