«Մինչև էրեխեքին դատելը, թող էն մարդկանց տանեն КГБ-ի պադվալ, ովքեր ԱԹՍ-ների փողերը կերան»․ զինծառայողի հայր
Շաբաթ, 09 հունվարի, 2021 թ., 15:30
«Ամսի 28-ին էրեխեքին բերին-լցրին սբոռնի պունկտ, էնտեղից՝ Հայաստանի չաստեր...»,- ասաց Վ․ Սարգսյանի անվան ռազմական ինստիտուտի մոտ բողոքի ակցիա իրականացնող ծնողներից մեկը՝ նշելով, որ ոչ մի ծնող տեղյակ չէ՝ ինչի համար են նման կերպ վարվել։
Ծնողի խոսքով՝ 44 օր պատերազմած զինծառայողներին ռազմական ոստիկանությունը սպառնում է։
«Ասում են՝ ձեզի կտանեն КГБ-պադվալ, կդատեն․․․ մինչև էս էրեխեքին դատելը, թող էն մարդկանց տանեն КГБ պադվալ, ովքեր էս ԱԹՍ-ների փողերը կերան ու էրեխեքին թողեցին 1 ավտոմատ, 4 հատ մագազին, էրկու հատ զանգուլակ․․․»,- զայրացած ասաց ծնողը։
Նա նշեց, որ երեկ եղել են Կառավարության շենքում։
«Նաիրի Սարգսյանին հարցեր տվեցինք, չգիտեր՝ ինչ պատասխաներ»,- ասաց ծնողը։
Նրա խոսքով վարչապետի օգնական Նաիրի Սարգսյանն ասել է, որ Փաշինյանն իրենց չի կարող ընդունել, քանի որ պիտի գնա Մոսկվա։ Ծնողներն էլ իրենց հերթին խնդրել են, որ վարչապետի վերադառնալուց հետո, զինվորների տեղաշարժ կատարեն։
«․․․Բայց էսօր իմացանք՝ գիշերը 22 էրեխա զոռով նստեցրել են ավտոները, տարել են․․․ էսօր դաժե Սիսիանում մարդիկ սպասում են՝ տրանսպորտ կանցնի թե չէ․․․ մի հոգի դուրս չի գալու»,- հայտարարեց ծնողը։
Հիշեցնենք, որ ժամկետային զինծառայողների ծնողներն այսօր կրկին բողոքի ակցիա են իրականացնում Վ. Սարգսյանի անվան ռազմական ինստիտուտի մոտ:
Նրանք պահանջում են, որ իրենց որդիները ծառայությունը շարունակեն ՀՀ-ում, այլ ոչ՝ Արցախում: