«Տրամաբանական կլիներ, որ այդքանը գրելուց հետո հայտարարեր իր հրաժարականի մասին». Դերենիկ Մալխասյան
![]() 179 Երկուշաբթի, 11 հունվարի, 2021 թ., 14:45 Քաղաքական մեկնաբան Դերենիկ Մալխասյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը հոդված է գրել, որտեղ քննադատություններ հնչեցնելով՝ ասում է, որ «Երրորդ Հանրապետությունն» այլևս անցյալ է և պետք է կառուցել նոր պետություն՝ «Չորրորդ Հանրապետություն»: Այսինքն՝ նշում է, որ պետությունը կառավարվել է ոչ արդյունավետ։ Դժվար է չընդունել Արմեմ Սարգսյանի քննադատությունները, բայց մի նրբություն կա՝ նա առնվազն վերջին 2,5 տարիներին իր պաշտոնի բարձրությունից հետևել ու դակել է Նիկոլ Փաշինյանի կառավարության բոլոր որոշումները, քննադատության ձայն չի հնչեցրել, աչք է փակել բոլոր ապօրինությունների ու կասկածելի քայլերի վրա։ Այսինքն՝ մոտ 3 տարի Արմեն Սարգսյանն ակտիվ կամ պասիվ նպաստել է պետության ոչ արդյունավետ կառավարմանը, որի վերջակետն եղավ Արցախի կորուստը։ Իսկ հիմա ասում է՝ եկեք նոր պետություն կառուցենք։ Տրամաբանական կլիներ, որ Արմեն Սարգսյանն այդքանը գրելուց հետո հայտարարեր իր հրաժարականի մասին»։ |